top of page
  • elikokolbin

VILJAPUUDE LÕIKAMINE

Palmipuu OÜ annab nõu, millal ja kuidas viljapuid lõigata, millele tähelepanu pöörata ja mida peaks teadma, et head saaki saada.Millal on õige aeg viljapuude lõikamiseks?


Viljapuid võib lõigata nii kevadel, suvel kui ka sügisel. Igal ajal on siiski omad eelised ja puudused, mida tuleks tähele panna.

· Varakevadine lõikus tuleb teha enne pungade puhkemist, kui õhutemperatuur on juba natuke üle 0°C ja ei esine enam tugevaid öökülmasid. See lõikusaeg on hea, kuna see on sobiv aeg aednikule ja on mugav teostada (lehti, vilju ja linde pole veel segamas). Küll aga ei ole nii hea aeg puu jaoks, sest võib tekkida mahlajooks, haavad ei parane kiirelt, võib tekkida seenhaigustega nahatumise oht ja puit võib olla veel rabe.


Viljapuude lõikusjärjekord: esmalt kirsipuud, siis ploomipuud, pirnipuud ja viimasena õunapuud. Selline järjekord on tingitud pungade puhkemise ajast.


· Suvine lõikus (juuni lõpp-juuli lõpp) on puule tervise seisukohalt kõige parem aeg, kuna lõikehaavad paranevad kiirelt, vesivõsusid tekib vähem ja kuivad oksad on lihtsalt eristatavad tervetest. Suve peale tasub jätta üksikute suuremate okste lõikamise, kuna puul on piisavalt energiat selle haavaga toimetulekuks. Siiski on suvist lõikust raskem teha, kuna suvel on lindude pesitsusaeg, lehemass raskendab tööd ja osa viljadest läheb kaduma. Suvine lõikus tee kindlasti enne juuli lõppu, et jääks piisavalt aega haava parandamiseks.

· Hilissügisene lõikus ei ole väga hea, kuna varased sügiskülmad võivad kahjustada lõikekohta. See lõikus sobib vaid harvendamiseks ehk väiksemate okste väljalõikamiseks.


NB! LÕIGATA EI TOHI:

· Kevadel vahetult pärast pungade puhkemist

· Talvel, kui on liiga külm veel -10 kuni -5°C


LÕIKAMISE PÕHIMÕTTED:

· Lõigata tuleb nii palju kui vaja, kuid nii vähe kui võimalik

· Lõikeriistad olgu teravad

· Desinfitseeri lõikeriistasid regulaarselt - nõnda väldid haiguste levikut

· Regulaarsus – head ja kvaliteetsed viljad saad, kui lõikad viljapuid regulaarselt

· Võra peab olema õhuline ehk ka sisemised oksad peavad saama piisavalt valgust

· Vanemate puude puhul on soovitatav tugev noorenduslõikus jaotada mitme aasta peale


OKSAD: mida ja kuidas lõigata?

· Esmalt eemalda haiged, murdunud, kuivad ja ristuvad oksad

· Eemalda üksteisele liiga lähedal asuvad oksad

· Eemalda võrasse sisse kasvavad oksad

· Eemalda tüvest teravnurga all kasvavad oksad

· Eemalda vesivõsud

· Lõikamisel jäta oksakääride lõiketera allesjääva osa poole

· Ära vigasta oksakraed ja ära jäta oksakraest väljapoole tüükaid


KOKKUVÕTE: õigel ajal tehtud lõiked ja õigeid lõikamisvõtteid kasutades on puud terved, õitsevad rikkalikult, hoiavad ilusat kuju, ei kasvata palju veisvõsusid ja kannavad head saaki.


Toredat praktiseerimist!

2,104 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page